איך לצאת ממצבי תקיעות באופן עצמאי?

דניאלה, בת 37 , משתוקקת למצוא זוגיות, אבל פוגשת שוב ושוב גברים שלא מעריכים אותה ונפרדים ממנה אחרי מערכת יחסים קצרה.

מיכאל, בן 25 ,בעל עסק מצליח ונמצא בזוגיות אבל לא מרגיש מסופק או מאושר משום דבר.

הילה, בת 43 מרגישה שהיא נלחמת כל הזמן כדי לשרוד את המצב הכלכלי ולא מצליחה להרגיש שפע.

איך קורה שדווקא דניאלה לא מצליחה למגנט אליה את מי שהיא רוצה? ולמה מיכאל, שלכאורה דווקא יש לו הכל אבל למעשה מרגיש שאין לו כלום? ולמה נגזר על הילה דווקא לחיות בתחושת הישרדות כל הזמן?

מה תוקע אותם?

אני שרית בכר, מטפלת בתקיעויות דרך תת המודע, בוגרת תואר שני במדעי הרפואה מאונ' ת"א.

הבעיות שאנו חווים בחיים הם למעשה שיקוף של האמונות והמחשבות שלנו ושל מה שאנחנו מרגישים כלפי עצמנו.

כלומר, אם דניאלה בתת המודע שלה, לא מעריכה את עצמה , אז היא תפגוש שוב ושוב אנשים מסביבה שלא מעריכים אותה. אם מיכאל, מחזיק עסק וזוגיות שהם יציבים ובטוחים עבורו אבל הוא לא מרגיש שהוא מממש את עצמו ואת התשוקות שלו בהם, אז הוא לא ירגיש אף פעם מאושר בתוכם. וכל עוד הילה תמשיך להרגיש את מצוקת ה"אין" ותחזיק באמונות כאלה היא תמשיך ליצור לעצמה מציאות כזו.

שינוי דפוס החשיבה בתת המודע ייצור שינוי בסביבה שמקיפה אותה.

כדי לשנות את האמונה הבסיסית הזו ועל ידי כך לשנות גם את המציאות שלנו, ישנן מספר דרכים:

 

  1. השלב הראשון והכי חשוב בשינוי המציאות הוא לזהות את האמונות בתת המודע אשר יוצרות אותה.

למשל: המציאות שבה דניאלה נתקלת כל הזמן בגברים, שאינם מעריכים אותה, נובעת מהאמונה ש"גברים לא מעריכים אותי" ושהיא למעשה שיקוף ל:" אני לא מעריכה את עצמי".

או במקרה של מיכאל, שלא מצליח להרגיש אושר בחייו, כיוון  שבתוך תוכו אינו מאמין שהוא ראוי לכך או שהוא מאמין שאושר הוא בהכרח מצב חשוף ומסוכן ואז הוא לעולם לא יאפשר את זה לעצמו.

או במקרה של הילה, שנמצאת תמיד במצב הישרדות ופחד כלכלי כי היא מאמינה ש"אין שפע. בשביל כסף צריך לעבוד קשה".

איתור והבנה של האמונות המגבילות והמעכבות אותנו בחיינו, מעבירים אותן למעשה מתת המודע שלנו למודע ובכך מהווים 80% מהדרך לשחרורן.

  1. השלב השני בשחרור ושינוי אמונות מגבילות הוא מציאת הוכחה אחת לפחות שסותרת אותם.

האמונות המגבילות שלנו מעצבות את המציאות שלנו ומהרגע שנרכשו נעשה את הכל כדי להוכיח את נכונותן. לכן, מציאת הוכחה או דוגמא אחת לפחות שסותרת ו"שוברת" את מוצקות האמונה עשויה בהחלט לשחרר אותה לחלוטין. למשל: במקרה של דניאלה, למצוא גבר אחד בחייה שכן התייחס אליה בהערכה. או במקרה של מיכאל, להיזכר בפעם אחת שבה כן הרגיש אושר טהור-ושהרגיש בו גם בטוח ,להתחבר ולשחזר פיזית את התחושה הזו בגוף. או במקרה של הילה – לחשוב על דוגמא אחת של מישהו, שהיא מכירה או שמעה, שחי בשפע ,או שמרוויח הרבה כסף אבל עובד בכיף.

  1. שלב שלישי וחשוב שהכי קל להתחמק ממנו הוא שלב ההכרה ותחושת הפחד. מאחורי כל אמונה מגבילה אחת עומדות אמונות מגבילות נוספות שמאפשרות אותה. במקום לשחרר אמונה-אמונה, הכי יעיל זה למעשה לבדוק ישירות מהי אמונת השורש שעומדת מאחורי כל האמונות או אפילו מעבר לזה: מהו הפחד שעומד מאחוריהן.

כדי לחשוף ולהגיע לאמונת השורש או לפחד עצמו,  כל מה שצריך לעשות זה לבדוק מול עצמי: 'מה שהכי מפחיד אותי שיקרה זה…….'

ואחרי זה מיד להשלים :'ואז מה שיקרה זה….'

ושוב 'ואז מה שיקרה זה….'  שוב ושוב עד שמגיעים למקור הפחד עצמו.

כשמגיעים למקור הפחד, או שמגלים שהוא לא כזה נורא כמו שחשבנו כל הזמן ואז הוא משתחרר מעצמו, או שהוא באמת יוצר תחושה לא נעימה ולמרות זאת, כן כדאי לאפשר לעצמי להרגיש אותו לכמה רגעים. איפה הוא נמצא בגוף שלי, איך הוא מרגיש, כמו מה הוא מרגיש לי וכו'.

  1. המפגש עם הפחד הכי גדול שלנו, גם אם זה רק ברמה התחושתית (וזה לגמרי אמיתי! לא חייבים ממש לחוות משהו במציאות כדי שהגוף שלנו ירגיש איך זה- הדמיון שלנו עובד עבורנו מצוין),

עוזר לנו להתחיל לפרק ולמוסס את הפחד הזה. מעצם הבחירה שלנו להפסיק לרגע להתנגד ולאפשר לו להיות שם הוא מאבד מעוצמתו ומכוחו וכך למעשה הוא כבר לא מנהל אותנו יותר.

  1. השלב האחרון הוא להבין מה אני רוצה באמת. כולנו יודעים להגיד מצוין מה אנחנו לא רוצים, אבל כשאנחנו צריכים להגיד מה 'כן' אז מיד נתקעים. חשוב להקדיש לך מחשבה רצינית ולכתוב ואפילו להגיד (לא להשאיר את זה רק כמחשבה בראש) מה אנחנו רוצים?

אם נחזור רגע לדוגמאות שלנו: דניאלה צריכה להגדיר לעצמה בדיוק איזה בן זוג היא רוצה:

למשל, בחור יפה וחתיך בטווח גילאים 35-42 שיש ביניהם משיכה ואהבה הדדית, שמעריך ומכבד אותה, נדיב, בעל מצב כלכלי טוב, חכם ,בעל הומור ,איש שיחה נעים, חברותי וכו' וכו'.

ככל שההגדרה שלי לעצמי מה אני רוצה באמת תהיה יותר מפורטת ומדויקת, אני אוכל לזהות עבורי את ההזדמנויות שנכונות לי ולעזור לעצמי להגשים ולממש אותן.

 

כל מה שאנחנו חווים או מרגישים נועד ללמד אותנו על עצמנו ולהצמיח אותנו. גם אם זה רגשות קשים או כואבים. ההבנה שהמציאות שלי היא תוצאה ישירה של המחשבות והאמונות שלי, מאפשרת לי בראש ובראשונה לקחת אחראיות על הכל. אינני תלויה בדבר כדי להגשים את המטרות שלי! מדובר בעוצמה רבה שיש לנו ושצריך וכדאי להכיר בה.

 

שרית בכר, לב העוצמה, מטפלת בתקיעויות דרך תת המודע, 050-6355443

www.otzmabi.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *